Досьє Риби України Сонячний окунь

СОНЯЧНИЙ ОКУНЬ

ЛАТИНСЬКА НАЗВА: Lepomis gibbosus

РОДИНА: Центрархові

Розповсюдження по території
Харчова цінність
В`ялена риба
Рівень спротиву
Імовірність клювання

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

Сонячний окунь потрапив на нашу територію завдяки процесу переселення. Людина, зробивши біологічну інтродукцію, що навмисно або випадково перемістила цей вид зі свого ареалу проживання, який знаходиться в Північній Америці, до нас, в Україну. Чим, до речі, завдавдала шкоди нашій екосистемі. Прийнято вважати, що в Україні сонячний окунь з’явився спочатку в Криму і Донецькій області. Далі методично ця рибка зайняла спочатку річки, потім озера і ставки. За останнє десятиріччя сонячній різновид окуня з випадка, перейшов на рівень невиводи. І тепер такій “піраньї” вже не хто не дивується.

ІХТІОЛОГІЯ

Цей хижак, зазвичай, не є об’єктом риболовлі, хоча ловиться тепер все частіше. Шкідливість його полягає в поїданні ікри цінних риб, їх мальків. Ненажерливість і швидке розмноження (статевозрілість настає на 2-й рік), якраз і сигналізують про катастрофу, що насувається. Оскільки харчується ця риба кормом наших аборигених хижаків  – становить неприродну конкуренцію, йоржам, окуню, судаку, щукам та ін хижакам. Там, куди дістався цей царьок, розмір та кількість аборигенних хижаків серйозно зменшується. Живе в неволі (це популярна акваріумна рибка!) до 12 років, на волі менше. Виростає до 30 сантиметрів в довжину (рекорд 41 см). Самці відрізняються від самок більш вираженою кольором плями на зябрової кришці. Так само слід зазначити, що самці сонячного окуня повністю займаються своїми малюками. Будують гнізда, охороняють їх від інших риб. Під час нересту сонячний окунь змінює забарвлення на більш яскраве. Харчується кормом тваринного походження (ікра риб, черв’ячки, пуголовки, мальки та личинки).

Досьє Риби України Сонячний окунь Царьок

ОСОБЛИВОСТІ ЛОВУ

Рибалки можуть розраховувати на упіймання сонячного окуня  на спінінг та поплавок, відомі випадки вилову і на донки. Охоче ​​відгукується на різні штучні імітації черв’яків і слаги. У водоймі мешкає на дуже зарослих ділянках з повільною течією, або без неї, дуже рідко випливає з прибережної рослинності на відкриту воду. Ловиться на всі види твариннних насадок, найбільш успішно – на поплавкову вудку з хробаком на гачку.

СЕЗОН ЛОВУ ТА ЧАС ЖОРУ

Найбільший жор спостерігається восени і ранньою весною, але можна сміливо вважати, що жор у сонячного окуня відбувається завжди.

ІДЕАЛЬНІ УМОВИ

Рання весна, тихий теплий день.

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА

Тіло риби високе, сплюснуте з боків. Наявні колючі промені, досить великі зуби. Але найбільше вражає забарвлення тіла, за цим показником, це найбільш екзотична прісноводна риба, що живе в  водоймах Україні.

Досьє Риби України Сонячний окунь на гачку

ГАСТРОНОМІЯ

Ця  риба не викликає гастрономічного інтересу у рибалок України, але дуже часто присутня в уловах. Причина у наступном: сонячний окунь жадібно заковтує гачок, витягання якого завдає рибі смертельні рани. Через це годують люди таким заморським “делікатесом” рибальських котів. Дуже рідко цю рибу в’ялять, ще рідше смажать.