Досьє риби України

ОКУНЬ РІЧКОВИЙ

ЛАТИНСЬКА НАЗВА: Perca fluviatilis

РОДИНА: Окуневі

Розповсюдження по території
Харчова цінність
В`ялена риба
Рівень спротиву
Імовірність клювання

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

Хижа риба, знайома іхтіологам ще з 1730 року. Є аборигеном європейських і українських річок. Активно використовується людиною як регулятор чисельності популяції риб на ставку, чи іншому закритому водоймищі. Розповсюджений по всій території Украіни.

ІХТІОЛОГІЯ

Перш за все, окунь належить до хижих, стайних риб. Як і плітка, харчується круглий рік, але веде дещо інший спосіб життя. Його пристрасть — це затоки, палі, мости, великі камені і корчі. Молоді окуні тримаються зграями налічують до 100 особин, “трофейні” окуні об`єднуються не більше ніж з десятьма рибами. Завдяки своєму забарвленню, вони відмінно камуфлюють з дном. Бо завдяки цьому окуні нападають із засідки блискавично, без шансів для жертви. Це денний хижак, і вночі він майже не харчується. Йому притаманний канібализм, а основні його жертви – це  верхівка, гірчак, амурський чабачок і мальки інших видів риб. Нереститься окунь навесні, при температурі 7-8 С. Виростає довжиною 50 сантиметрів і вагою до двох кілограмів. Максимальна тривалість життя – 23 роки.

Досьє риби України Окунь на старому руслі

ОСОБЛИВОСТІ ЛОВУ

У водоймі окунь тримається у зрізу рослинності, полюючи на підводних звалах. Десь поблизу природних перешкод і підводних укриттів. Він уникає глибоких місць з сильною течією. На великих водосховищах окунь збирається в зграї, яким властиве колективне полювання. Там він локалізує малька, після чого влаштовує так званий котел. Рибалки. які опинилися поруч – великі везунчики. У таких котлах, окунь хапає все, що ворушиться 🙂

При лові окуня слід враховувати, що веде він сутінковий, денний спосіб життя, і вночі майже не активний. Однією з особливостей даного виду є його яскрава риса — полюбляє він термоклин.  Цей момент використовують лише успішні рибалки.

Добутлива — ловля на спінінг, і ловля на живця. Сучасні спінінгісти використовують мікроджиг, їстивні штучні приманки. В якості живця окунь віддає перевагу малькам розміром 3-7 см. Крім різноманітних воблерів, блешень і вертушок (а взимку і мормишок), окунь може клюнути на хробака, мотиля і опариша, а інколи і на звичайний хліб.

СЕЗОН ЛОВУ ТА ЧАС ЖОРУ

Окунь ловиться більш-менш рівномірно цілий рік, але існують два сплеску активності цієї риби:

  • травневий жор, що характеризується активним харчуванням окуня при температурі води від 15 до 20 градусів Цельсія;
  • осінній жор, який триває до першого льоду;

Найбільша активність окуня — на межі дня і ночі.

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА

Тіло окуня ніби стисле з боків, та покрите дрібною лускою. Воно має темно-зелене забарвлення, з майже чорними вертикальними смугами. У нього два спинних плавця, один з яких озброєний колючками. У роті окуня знаходяться щетиновидні зуби.

Досьє риби України Окунь з гачком
ГАСТРОНОМІЯ

Це дуже смачна риба, при будь-якій гастрономічній обробці. Єдиний мінус — це чищення та обробка тушки риби. Тому найчастіше окуня в’ялять. Так само – це відмінний інгредієнт для правильної юшки!

СВІТОВІ РЕКОРДИ

Існує кілька версій рекордних риб:

  • масою 5,91 кілограма, спійманий в 1945 році в Англії, на озері Chiddingstone Castle
  • вагою 5,965 кілограма, який був спійманий в 1996 році Миколою Бадимер, на озері Тішкін Сор