Весняна хода плітки та тарані ↺ Нерестове явище

Фото риб Тараня у долоні

Весна – період загального пожвавлення, риба починає відходити від зими, і з поступовим прогріванням води підвищує свою активність. Перед нерестом, як правило, починається  жор. Повною мірою це все стосується і плітки. Вона на початку весни неактивна, але з прогріванням води її активність зростає, і продовжує рости, рости, поки на її тілі не з’явиться шлюбний пухирчатий візерунок, і плітка не втече на нерест. Цей період, з моменту прогрівання води до 8 градусів і аж до нересту, рибалки називають весняною нерестовою ходою плітки. Час для любителів лову цієї риби настає по суті золотий. Навесні плітка набагато менше схильна до примх, її можна ловити і на донку, і на поплавець, застосовуючи при цьому всілякі приманки.

Весняна хода плітки – що це таке?

В кінці березня, а подекуди в квітні, на водоймах України, відбувається явище, яке називають весняний нерестовий хід. Представники сімейства коропових здійснюють міграції до місць нересту, а деякі ще й активно при цьому годуються. Мова йде про плітку, краснопірку, тараню та головня. Стаї цих видів пливуть проти течії, пожираючи все на своєму шляху. Особливо виділяється з усіх плітка. Нерестова хода — це найкращій час для її лову. Саме цим і користуються українські рибалки. У цей час можна потрапити на дуже емоційну та добутливу риболовлю, але все ж таки, я вам нагадаю, що за добу дозволено забирати з водойми загального користування не більше 3 кг риби. Перелов — то не є добре!

Вбрання шлюбне плітка / Нерестова хода плітки

Коли починається нерестова хода у плітки?

Таке явище як хода плітки та тарані починається ще під кригою (риби збиваються в зграї і курсують по водосховищу), а при температурі води вище +8 С це явище стає масовим, риби прямують з великих річок у маленькі. У природі цей період збігається з цвітінням абрикос і кульбаб. Початок цвітіння цих рослин є знаком для досвічених рибалок.

Тобто: на річках Дніпро, Десна, Дністер та Дунай хода може початися відразу після танення криги, а на річках, що в них впадають хода починається з середини березня за умови прогрівання води.

Нерест плітки / Риболовля в УкраїніЯкі снасті доречніші для лову у цей час?

Але щоб добре ловити плітку навесні, потрібно враховувати її весняні особливості поведінки. У холодній воді риба не прагне до поверхні, а тому шукати її потрібно на дні, навіть при лові на поплавкову снасть ставити глибину таку, щоб гачок був біля дна. Навесні просто немає корму в поверхневому шарі води, період вильоту комах ще не настав. Весь корм знаходиться під донними схилами, горбками, камінням, заростями торішньої рослинності. У цих місцях плітка і знаходить собі корм, харчуючись різними личинками, рачками, та іншими організмами у товщі води. Плітка навесні голодна, але не дуже активна. Вона просто не може активно пересуватися в настільки холодній воді. Навесні всі риби прагнуть бути ближче до дна, і плітка не виняток.

Улов плітка / Рибалка в Україні

Під час ходи найбільш успішні ті рибалки, які віддають перевагу лову на болонську вудку, впроводку. При цьому способі, снасть з наживкою відправляється за течією, рибалка час від часу її пригальмовує, провокуючи рибу на клювання. З наживки плітка і тараня воліють хробака, опариша, манну бовтанку і мотиль. Під час лову донкою ефективна фідерна вудка з годівницею. Але доречна ця снасть тільки для крупної плітки та тарані. Найбільш перспективні місця із зворотною течією, що знаходяться біля основного струменя. Саме там втомлені від постійної боротьби з течією риби, відпочивають та годуються. Слід зазначити, що нерестова хода плітки триває недовго, до 2-х тижнів. Потім інтенсивність клювання різко падає. В цей час можна мріяти про клювання трофейного розміру особини. Таке трапляється під час нерестової ходи не дуже часто, отже залишається частіше мріяти. Бо мріяти ж не шкідливо:)

Те, що плітка клює цілодобово і цілорічно — факт, але на практиці її клювання при температурі води вище +4 С і нижче +8 С не стабільне. В цей час вона часто виходить з поглиблень погрітися на мілині, а ходу починає за температури води вище +8 С. Принаймні, в центральній Україні.

Народився я майже в очеретах, на березі Волги, в районі з назвою Світлий Яр. З молоком матері, ввібрав в себе любов до риб і їх ловлі. З вудкою, пам’ятаю себе з п’яти років. Може тому-то і пропустив повз вуха основні уроки правопису. Роблю значні помилки, і не правильно розставляю коми. В даний час, намагаюся створити зручний інформаційний ресурс для українських рибалок, ну і трохи оформляю це як блог.