Лов верховодки з криги ❄ Як її ловити, де і чому?

Лов верховодки — Рибалка в Україні

Ловля верховодки – заняття, що нагадує рухливі ігри на повітрі. Це дуже весело та азартно, а головне – дуже позитивно, тому така тема як лов верховодки з криги, з кожним роком стає все привабливіша. Важко назвати ще щось, що настільки благотворно впливає на зношені нерви міського жителя, який вирвався в погожу днинку з гуркітливого цеху або запиленого офісу на берег улюбленого водоймища.

Особливості лову верховодки

Тут не потрібно складних дорогих снастей, вишуканих принад і довгих годин очікування. Жменя прикормки, проста снасть – і рибалка починається, незважаючи на атмосферний тиск і зміну вітру. Клює ця риба практично безвідмовно, а водиться повсюдно.

Взимку, звичайно, справи йдуть трохи гірше, хоча за належної організації і невеликої частки терпіння свою порцію спортивного задоволення може отримати кожен. Перше і основне, що необхідно зробити – це знайти місце зимової стоянки верховодки.

Рибалка ловить верховодку з криги

Поведінка верховодки взимку

Взимку вона збивається у великі зграї та тримається на глибоких місцях з течією. Причому, горизонт її зимівлі тяжіє радше до поверхні, ніж до дна. Виходячи з цього, озброївшись картою глибин водойми, визначаємо точки можливого скупчення риби і починаємо пошук вже безпосередньо на місці. За весь період льодоставу верховодка практично ніколи не змінює свого місця розташування, тому, виявивши її стоянку один раз, цим місцем можна користуватися всю зиму. Втім, такі точки зазвичай відомі в середовищі місцевих рибалок, і таємниці з цього ніхто не робить. Лише тільки ближче до весни верховодка може податися до місць впадання струмків і річок, назустріч весняним водам, що несуть кисень і дрібний планктон, який є основною їжею цієї рибки в зимовий період.

Оскільки верховодка дуже рухлива навіть взимку, постійна підгодівля місця лову – одна з основних умов стабільного кльову. Для цього зазвичай використовуються панірувальні сухарі, які засипаються прямо в лунку, приблизно півжмені за один раз. Поступово намокаючи, сухарі повільно тонуть, залучаючи рибу до лунки. При бажанні сухарі можна розбавити сухим молоком, яєчним порошком та іншими добавками, хоча, на мій погляд, усі ці вдосконалення особливої ​​користі не приносять. Набагато важливіше для підвищення ефективності процесу мати найпростішу годівницю, виготовлену з сітчастого матеріалу, наповнену тими ж сухарями і відповідним чином зануреною. Цей мішечок вивішується під льодом на рівні лінії лову і створює набагато менше клопоту в процесі підгодовування. Досить просто періодично смикати за шнур, щоби розмоклі крихти створювали навколо прикормочні хмарки. Для годівниці свердлимо окрему лунку, а для лову – кілька штук поруч, з урахуванням напрямку і сили течії.

Лов верховодки з криги

Лов верховодки з годівницею

До речі, з точки зору естетики і зручності, навіть якщо ми не використовуємо стаціонарну годівницю, найкраще свердлити по дві лунки в одному місці – одна для лову, друга для підгодовування. Постійна присутність на поверхні шару намоклих сухарів заважає відслідковувати клювання, особливо якщо лов верховодки йде на поплавочні оснастки.

Перебуваючи в безпосередній близькості від льоду, верховодка іноді може негативно реагувати на незатемнену лунку. Особливо це актуально в середині зими. В цьому випадку лунку, з якої ви ловите, необхідно затінити снігом або льодової крихтою, а для відпускання снасті робити дірочку ручкою шумівки або паличкою.

Наживкою для верховодки служить зазвичай мотиль, але при бажанні на гачок так само можна підсаджувати личинку реп’яха, чорнобильника і навіть тісто-бовтанку, яке для зручності забивають в одноразовий медичний шприц. Якщо ви ловите на мотиля, то для активізації кльову корисно буде кинути в лунку щіпку цих личинок.

Краще, звичайно, скористатися так званим «кормаком», але за його відсутності підійде і звичайний. Головне – не перестаратися. Насаджувати мотиля на гачок необхідно так, щоби звисаючий хвостик був якомога меншим. Інакше кількість порожніх підсічок буде дуже великою. Краще, звичайно, це робити «колечком», але для швидкості, під час хорошого клювання, щоб не протикати дрібну личинку двічі, можна пробувати проколювати один раз посередині і натягувати одну половинку на жало «панчішки». Такий прийом підходить тільки для тонких спортивних гачків.

Улов верховодки при риболовлі з криги

Снасть для лову верховодки з криги

Лов верховодки відрізняється легкістю і простотою. В принципі, ніщо не заважає використовувати для лову поплавочні оснастки, зі складовим поплавцем, блешнею і додатковим гачком. Однак, така снасть більше підходить для стаціонарної ловлі підлящика і плотви, де клювання відбуваються не так часто. Додаткові деталі будуть тільки заважати при активній ловлі, як і друга вудка. Але це – справа індивідуальна. Волосінь для лову потрібна  дуже тонка, наприклад, 0,06 або 0,08 мм. Короткий і чутливий спортивний сторожок. Чим простіше і легше снасть, тим мобільніше і продуктивніше ловля. Та й контролювати одну мормишку набагато зручніше в плані клювань, ніж тандеми.

Не раджу захоплюватися довгими кивками. При використанні найлегших мормишок, вони ворушаться від найменшого подиху вітру, надаючи зайві рухи приманці і заважаючи відстежувати клювання. Взимку клювання верховодки може бути ледве помітним, тому чутливість та інформативність кивка мають дуже велике значення. Поставтеся до цього педантично.

Залежно від настрою, верховодка може ловитися на нерухому приманку, що висить у товщі води і на «гру». З нерухомою приманкою все відносно просто – достатньо правильно вибрати горизонт, на якому в даний момент знаходиться зграя. Зазвичай склад зграї досить різнорідний, але великі верховодки можуть перебувати окремо. Тому, знайшовши зграю, все ж не полінуйтеся поекспериментувати з рівнем подачі блешні – цілком можливо, що двадцятьма сантиметрами нижче велика верховодка буде клювати частіше.

Риболовля в лютому у відлигу

Лов верховодки та гра мормишкою

Якогось чіткого алгоритму мормишечной гри для верховодки не існує. Тому стиль і темп проводки блешні буде обмежений лише вашою фантазією та вмінням. Однак, одну закономірність все ж вдалося з’ясувати. Під час зниженої активності верховодки дуже непогано зарекомендувала себе проводка за таким сценарієм: опускаємо блешню на рівень лову, робимо невелику паузу, секунд 10-15, потім починаємо дуже повільний і рівномірний підйом вгору, сантиметрів на 30-40. Клювання відбувається на підйомі. Причому, в цей самий час, і стояча нерухомо приманка, і активно граюча абсолютно безрезультатні.

За світловий день риболовлі в лунку висипається неабияка кількість прикормки, яка з часом досягає дна і починає залучати вже більш серйозну рибу. Щоб не упустити можливість урізноманітнити свій улов гарним підлящиком або десятком добірних пліток, періодично перевіряйте стан справ і на дні двома-трьома черговими проводками. Іноді така розвідка дає можливість оперативно переключитися на іншу ловлю, а при згасанні кльову знову зайнятися верховодкою.

Оскільки верховодка – рибка зовсім невелика, замерзає на морозі вона практично миттєво. Тому, щоб до кінця риболовлі не одержати змерзшийся риб’ячий брикет розміром як «запаска» – не кидайте рибу на лід, а користуйтеся ящиком або спеціальною ємністю. В крайньому випадку, обсипте майданчик, на який будете кидати рибу, свіжим сніжком – у такій «паніровці» рибки замерзнуть окремо одна від одної і не створять проблем під час транспортування. Ось і все, що я мусив вам доповісти за темою лов верховодки з криги.

Народився я майже в очеретах, на березі Волги, в районі з назвою Світлий Яр. З молоком матері, ввібрав в себе любов до риб і їх ловлі. З вудкою, пам’ятаю себе з п’яти років. Може тому-то і пропустив повз вуха основні уроки правопису. Роблю значні помилки, і не правильно розставляю коми. В даний час, намагаюся створити зручний інформаційний ресурс для українських рибалок, ну і трохи оформляю це як блог.

    1 Comment

  1. легкий
    01.03.2018

    так. це риба яка рідко розчаровує. а яка таранка з неї виходить. неймовірна